[www.hnkhajduk.com] - Neslužbeni forum HNK Hajduka

[www.hnkhajduk.com] - Neslužbeni forum HNK Hajduka (http://www.hnkhajduk.com/forum/index.php)
-   Hrvatski sport (http://www.hnkhajduk.com/forum/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Englezi su ubili hrvatski nogomet (http://www.hnkhajduk.com/forum/showthread.php?t=3308)

El Chino 22-11-2007 11:28 AM

Englezi su ubili hrvatski nogomet

U početku ravnodušnost. Samo nekoliko dana nakon obljetnice pada Vukovara i odavanja počasti svim poginulim braniteljima, moju himnu pjeva neki crnac koji hrvatski ne zna ni pričati. Dres oblače neki od velikih Hrvata koji nikada nisu i neće živjeti u Hrvatskoj, ali se smatraju pozvanima dijeliti savjete uoči izbora. Uz bok mu stoji čovjek kojeg je život u 15-oj godini doveo u Hrvatsku sasvim slučajno. Možda je mogao završiti i koju stotinu kilometara istočnije i nositi dres Srbije. Njemu je tada ionako bilo svejedno. Prve minute utakmice ispunjene smijehom zbog nakaradne igre Engleza. Slijede povratci, obrati, preokreti. Uglavnom se živciram zbog još jednog ticketa koji završava u kanti za smeće. I onda zadnjih deset minuta trunka ponosa, što nismo sudjelovali u nekom namještanju ili dogovoru. Kratko nakon utakmice izrugivanje s Englezima. Njihova prepotencija i bahatost je napokon naplaćena. Najgora sportska nacija, uz Austriju, napokon je prizemljena u njihovom sportu broj jedan. Baš kao kad su Austrijanke gledale u leđa Janici. Ali, za skijanje me briga koliko i za predizbornu kampanju podunavskih Srba.

Za nogomet me je briga. Pa zašto se onda ne veselim pobjedi Hrvatske? Gledali ste utakmicu i vidjeli ste Engleze? Ta strašna nogometna velesila, bila je pregažena od male Hrvatske. Najbolji navijači na svijetu, nadglasani su od zbora kojeg su sačinjavali Tarik Filipović, netko od predstavnika Vlade RH i Lana Banely. Gdje je tu nestao nogomet?

Svako dijete kada krene na igralište kaže: „Majko, idem igrat nogomet.“ . Nogomet je i dalje igra jedino tamo gdje rezultat ne privlači ogromni kapital. Danas je nogomet posao. Primjerice, u Engleskoj se danas govori: „Idem radit nogomet.“. Meni se nogomet uistinu ne radi, meni se on i dalje igra.
Da se Englezima dogodilo ovakvo ispadanje preij dvadesetak godina, nogometni zaljubljenici bi proglasili građanski neposluh. Jučer? U roku desetak minuta se stadion ispraznio. Ljudi su požurili kućama da s automobilima ne zapadnu u gužvu oko stadiona. Englezi su došli pogledati utakmicu. Gleda se Labuđe jezero u teatru HNK-a. Gleda se film u kino dvorani. Na stadionu se nogomet ne gleda, nego se na stadionu navija. Navijaš za svoje. Utakmicu doživljavaš kao bitku koju možeš dobiti ili izgubiti. Ne možeš, ne smiješ na tribini staviti plavu kacigu i zauzeti ulogu mirovnog promatrača. Englezi su jučer skinuli crvene križeve sa svojih prsa i stavili su te plave kacige. Njihov doživljaj utakmice sliči onome mome kada gledam utorkom Lyon – Glasgow Rangers. Nekakve simpatije postoje, ali nekakve emocije može izazvati samo ticket kladionice. Ja ipak tu utakmicu samo gledam na TV.

I gdje je tu problem Hrvatske? Trenutačna sreća Hrvatske je što kasni petanestak godina za Englezima. Problem je što ćemo trebati puno manje od tih petnaest godina da ih sustignemo. Čemu ćemo se onda veseliti? Da se veselim tome što će i naše tribine u narednim godinama zauzeti nekakvi Japanci odjeveni u kockaste majice Konzuma? Da se veselim tome što će našu reprezentaciju na stadion dolaziti GLEDATI? Živciranje oko reprezentacije će trajati onoliko dugo dok nam klubovi ne stanu malo na noge. Kad se to dogodi, onda će ovaj proces transformacije navijačke tribine u onu ispunjenu gledateljima krenuti i na klupskoj razini. Tada se više nećemo živcirati niti oko reprezentacije niti oko Hajduka. Pronaći ćemo nekakve svoje Lutone, Oxforde, Norwiche, Ebbslfeet Unitede...Oni će valjda zauvijek ostati dovoljno neatraktivni svim političkim predstavnicima, uglednim gospodarstvenicima, TV voditeljicama i ostaloj vrsti gledatelja.

Ja ne želim sa svoje tribine GLEDATI nogomet. Bio on kvalitetan ili ne, ja želim sa svoje tribine NAVIJATI za svoj klub, svoju momčad. Želim se živcirati oko poraza. Želim javno negodovati kada moji igraju loše.

Nakon onog jučer za hrvatsku reprezentaciju će teško biti navijati. Hrvatski nogomet je opet postao IN. Reprezentacija je postala trend. Karte za utakmicu statusni su simboli, a njihovo posjedovanje vas uzdiže na hijerarhijskoj ljestvici vrijednosti ovog društva. Na EP će otići pripadnici elitnog društvenog sloja. Ako opet izvučemo nekakav „Brazil“, oni će to tretirati kao izvrsnu priliku za dobar provod i nezaboravno sjećanje. Nakon što izgubimo 1:0, bit ćemo sretni. Ma, oni su ionako bolji od nas...Zar je moguće da se navijači nakon poraza smiju i dobro zabavljaju?

Nije... S toga se trebamo zapitati gdje su nestali navijači i tko je umjesto njih na tribini??

Tko? Oni koji rade nogomet, a ne oni koji ga igraju...

baRBa 22-11-2007 11:36 AM

Jebo ga ticket drugi put ces pogodit. :p:D:D

P.S. Tarik je gledao na TV-yu, i clanovi Vlade takodjer

El Chino 22-11-2007 01:34 PM

Lako je meni za ticket, ali današnje svršavanje cijele javnosti na nogomet...to je nešto apsolutno gadljivo i nepodnošljivo.

Skrušeno apeliram i molim buduću Vladu RH da sve novce iz proračuna namijenjene unaprijeđenju HR sporta proslijedi u teatre, kazališta, muzeje, koncertne dvorane i sve ostala mjesta na koja ljudi odlaze GLEDATI program...

Švabo 22-11-2007 01:36 PM

ja stavio 100kn na čistu duju, koeficijent 7, sve smo popili sinoć ;)

glupo ti je gledat sebe i zaključit da nogomet ide u kurac. Tija ne tija, šta ti misliš koliko ima ultrasa i zaljubljenika u fanatično navijanje u Splitu/Hrvatskoj?
Koliko ima Torcide na svakoj utakmici?
Ima ih ne više od 500, i toliki je broj onih koji žele to šta ti želiš. Tih se neće izgubiti nikad. A pun stadion će doći tu i tamo, kad je dobra utakmica, i sve je to ljudski. Tebi je Hajduk smisao života, a većini ljudi je Hajduk drag i doć će ga gledat kad im se da, odnosno kad je dobra utakmica. I ti radi toga nemožeš nikoga osuđivati. Ljudi imaju druge prioritete od deranja i izvikivanja cilih 90 minuta kako nekih 22 lika trče za napuhanom kožom. Većina od njih je zauzeta radom, obavezama, obitelji itd itd. To šta je tebi gušt, nemora značit da je svakome. Ja sam bija na Brazilu u Berlinu, i bez obzira šta si ti ope tnezadovoljan šta smo se mi zajebavali iako smo izgubili, pa to pokazuje da smo dobro raspoloženi. To pokazuje da nam je drago šta nas ima toko, šta smo pokazali svitu da smo nadglasali Brazilce, da Hrvata ima pun kurac i da smo ponosni na to. Rezultat je tu bio u drugom planu. A šta se tiče Hajduka, on će vjerojatno pun kurac ostat na razini onog tvog Lutona, Norwicha, Milwalla, tako da se tebi neće ništa prominit...

Anna 22-11-2007 02:02 PM

Quote:

Originally Posted by El Chino (Post 117904)
Lako je meni za ticket, ali današnje svršavanje cijele javnosti na nogomet...to je nešto apsolutno gadljivo i nepodnošljivo.

Skrušeno apeliram i molim buduću Vladu RH da sve novce iz proračuna namijenjene unaprijeđenju HR sporta proslijedi u teatre, kazališta, muzeje, koncertne dvorane i sve ostala mjesta na koja ljudi odlaze GLEDATI program...

pa i ti praviš od nogometa i sporta posao čim se kladiš na isto?

a ne vidim razliku između nogometa i teatra...i jedno i drugo služi ljudima za zabavu, uživanje, trošenje vremena i sl...i nogomet nije ništa više od igre, iako ga voli veliki broj ljudi...a a što je igra veća to je veći i posao...

u kapitalizmu smo , kad se ne radi ništa iz ljubavi i ideala...tako da imaš zastarjeli način razmišljanja:p

LUDI BIK 22-11-2007 02:05 PM

el chino,manje mislit vise jebat.:D :cool:

GE 22-11-2007 02:18 PM

Quote:

Originally Posted by El Chino (Post 117894)
Najgora sportska nacija, uz Austriju, napokon je prizemljena u njihovom sportu broj jedan.

Čekali smo Bodula kad ono Čino...:D:D:D

Inače, engleski sport broj jedan je kriket...

Nacija je sretna zbog pobijede i ne treba im zamjeriti, pun im je QAC i Sanadera i Milanovića, bijede, neimaštine, frustracija, pokvarene države i svega ostalo...Mora imati narod ispušni ventil....i je u QCU je što se karte dijele na kapaljku i onda ih dobi Severina i Tarik ekipa ali tako ti je to danas u svijetu...

monkul 22-11-2007 02:47 PM

Quote:

Originally Posted by LUDI BIK (Post 117911)
el chino,manje mislit vise jebat.:D :cool:

:D:D:D:D:
.......
čuješ ti...
ja jutros ni na posao nisam moga kako me boli čir od sinočnje nervoze, šta od utakmice, šta od maloga koji neće da piše domaći rad...
i sad šta???nikakva euforija...euforija bi bila da je na meni elizabeth hurley i da upravo zajedno privodimo akciju svome kraju.....
a sve ostalo je balun i sve šta ide oko njega u današnje vrime....inače posljednja oaza nogometa na mediteranu je na HVARU (!!!!!!!!!) di se igra od gušta i za gušt.

maith an fear 22-11-2007 03:17 PM

Evo, ja bi malo iskomentira El Chinov upis, odn. da svoje gledište na njegove stavove oko cile situacije. Nadan se da se autor neće ljutit šta mu komentiran upis. Poštujen svačije mišljenje, a ovaj El Chinov mi je dobra prilika da kroz komentare na njegova razmišljanja dan i svoj pogled na stvari, koji je dosta različit od njegovog...

Quote:

Dres oblače neki od velikih Hrvata koji nikada nisu i neće živjeti u Hrvatskoj, ali se smatraju pozvanima dijeliti savjete uoči izbora. Uz bok mu stoji čovjek kojeg je život u 15-oj godini doveo u Hrvatsku sasvim slučajno. Možda je mogao završiti i koju stotinu kilometara istočnije i nositi dres Srbije.
Osin o Hajduku, pratin apsolutno sve napise i događaje o Hrvatskoj reprezentaciji i mislim da nigdi nisan pročita da se itko od ovih momaka istica nekin velikin hrvatstvo. Ja san sinoć u tom dresu kojeg spominješ vidija momke sa tvrdon kičmon koji su u srcu Engleske odigrali onako muški, sa srcem, kako moj Hajduk neće odigrat ni kad ima 11 svojih juniora u ekipi! I zato san sinoć bija jako ponosan, i zato me jako boli kad iz miseca u misec iden doma sa utakmica Hajduka.

Quote:

Čemu ćemo se onda veseliti? Da se veselim tome što će i naše tribine u narednim godinama zauzeti nekakvi Japanci odjeveni u kockaste majice Konzuma? Da se veselim tome što će našu reprezentaciju na stadion dolaziti GLEDATI? Živciranje oko reprezentacije će trajati onoliko dugo dok nam klubovi ne stanu malo na noge. Kad se to dogodi, onda će ovaj proces transformacije navijačke tribine u onu ispunjenu gledateljima krenuti i na klupskoj razini. Tada se više nećemo živcirati niti oko reprezentacije niti oko Hajduka. Pronaći ćemo nekakve svoje Lutone, Oxforde, Norwiche, Ebbslfeet Unitede...Oni će valjda zauvijek ostati dovoljno neatraktivni svim političkim predstavnicima, uglednim gospodarstvenicima, TV voditeljicama i ostaloj vrsti gledatelja. Ja ne želim sa svoje tribine GLEDATI nogomet. Bio on kvalitetan ili ne, ja želim sa svoje tribine NAVIJATI za svoj klub, svoju momčad. Želim se živcirati oko poraza. Želim javno negodovati kada moji igraju loše.
Dosta utopistički gledaš na stvari. Međutin, dok ja iman svoje srce i svoju pamet, i dok na terenu bude 11 momaka kakvih su bili sinoć na Wembleyu, apsolutno me neće zanimat jel do mene sidi Japanac ili Marsovac. Jer meni moj osjećaj ne može nitko oduzet ni prominit, ja ionako ne mogu utjecat na globalna kretanja stvari. Mogu utjecat samo na sebe.

Quote:

Nakon onog jučer za hrvatsku reprezentaciju će teško biti navijati. Hrvatski nogomet je opet postao IN. Reprezentacija je postala trend. Karte za utakmicu statusni su simboli, a njihovo posjedovanje vas uzdiže na hijerarhijskoj ljestvici vrijednosti ovog društva. Na EP će otići pripadnici elitnog društvenog sloja. Ako opet izvučemo nekakav „Brazil“, oni će to tretirati kao izvrsnu priliku za dobar provod i nezaboravno sjećanje. Nakon što izgubimo 1:0, bit ćemo sretni. Ma, oni su ionako bolji od nas...Zar je moguće da se navijači nakon poraza smiju i dobro zabavljaju?

Nije... S toga se trebamo zapitati gdje su nestali navijači i tko je umjesto njih na tribini??

Tko? Oni koji rade nogomet, a ne oni koji ga igraju...
Ne smatran sebe ultrason, već onin drugin ili trećin prstenon, navijačen Hajduka i reprezentacije koji nije glup. Pari da ja ne vidin da npr. reprezentacija nije igrala u Splitu deset godina? I šta bi mi to sad tribalo, smanjit onaj osjećaj od sinoć? I, uostalon, ko san ja da sudin tin ljudima šta su došli do ulaznice i sinoć bili na Wembleyu? Nisan baš primjetija da su svi bile Lana Banely...

Oću reć ovo: ja san se sinoć nakon dugo vrimena veselija ka malo dite. Veselija san se jer san bija navijač jedne ekipe sa mudima, reprezentacije Republike Hrvatske, za koju su se borili i ginili Vukovarci i svi ostali prije 15 godina. To ne može prominit nikakva globalizacija, nikakvi Markovići i neigranja u Splitu i nikakvi Idemo dalje-HDZ. I bez obzira ne sve negativne stvari koje danas vidimo oko sebe, dok ja u sebi iman taj osjećaj, za koji iskreno virujen da su ga imali i ti ljudi koji su branili Hrvatsku, onda se ja osjećan pobjednikon!

Helmet 22-11-2007 03:38 PM

Quote:

Originally Posted by GE (Post 117912)
Inače, engleski sport broj jedan je kriket...

nije nego rugby:p

pegula 22-11-2007 04:26 PM

gledanje ..
stadione nisu nikada ispunjavali iskljucivo ultrasi, vec deseci tisuca ljudi neizmjerno odani svojem klubu,
koji su na svaku loptu uzdisali .. naravno da nisu nikad i nigdje svi navijali svih 90 minuta, ali su svi zivjeli
za taj dan u tjednu, za doc na stadion i dati podrsku svojem klubu, sad dolaskom, grlom i dlanom, sakom,
svejedno .. a danas su na tribinama ljudi koji su sebe dosli pokazati nekome, provoditi se, biti IN ..

ne, Chino, ovi danas ni ne gledaju nogomet .. oni ne zive nogomet, oni imaju bitnije stvari za rjesavati,
oni dolaze biti vidjeni ..

p.s. Svabo .. masu puta sam bio ponosan i u porazu svog Hajduka, ali da sam nakon poraza bio sretan :eek:
pa ebate

Quote:

Inače, engleski sport broj jedan je kriket..

:eek: .. e nes ti sporta kojeg igraju 4 zemlje u svijetu :)
daleko najpopularniji sport englezima je ragbi, a potom nogomet ..

El Chino 22-11-2007 08:05 PM

Neki nogomet žive, a neki od njega žive. Ovi potonji nisu samo oni koji iz njega izvlače financijsku korist.

Al teško će netko razumjeti moju priču ako nije odigrao stotinu utakmica u blatu do koljena. Teško će razumjeti netko kome nije problem poći par stotina kilometara pogledati utakmicu na kojoj nema kamera i koju nitko neće spomenuti u novinama s više od dvije-tri rečenice.

No nema veze....
Mene nogomet veseli iz dana u dan. Ja sam svaki dan sretan kao malo dijete zbog nogometa. Na ovoj ili onoj razini.
A vi čekajte opet neki novi Wembley....

puntar 22-11-2007 08:12 PM

chino veselim se i ja svakoj pobjedi repke :D:D:D i hajduka ali zasto mislis da bi siru javnost zanimala utakmica hajduk - medimurje ...........
i meni je danas diglo nerve sta likovi koji u zivotu nisu pogledali utakmice se preseraju i pricaju glupsoti sta nemaju veze sa balunom ali pritrpin...

Anna 22-11-2007 08:56 PM

Quote:

Originally Posted by puntar (Post 117961)
chino veselim se i ja svakoj pobjedi repke :D:D:D i hajduka ali zasto mislis da bi siru javnost zanimala utakmica hajduk - medimurje ...........i meni je danas diglo nerve sta likovi koji u zivotu nisu pogledali utakmice se preseraju i pricaju glupsoti sta nemaju veze sa balunom ali pritrpin...

a zašto ih ne bi zanimala utakmica Hajduk-Međimurje ...one koje zanima nogomet a ne spektakl:p

moj stari ide uvik gledati juniore i kadete kako igraju košarku a kad dolazi cibona i kad svi idu onda on ne ide:p
kad su svi gledali zadar on je gleda borik:)

Spider 22-11-2007 09:51 PM

Ajde čuno sjaši više, radujmo se svi, ne pametuj...

Torca Manus 22-11-2007 10:28 PM

Quote:

Originally Posted by Anna (Post 117965)
a zašto ih ne bi zanimala utakmica Hajduk-Međimurje ...one koje zanima nogomet a ne spektakl:p

moj stari ide uvik gledati juniore i kadete kako igraju košarku a kad dolazi cibona i kad svi idu onda on ne ide:p
kad su svi gledali zadar on je gleda borik:)

tebi je stari pedofil:)

Baka 8 22-11-2007 10:56 PM

ehmm

meni ovi naslov topica nije nikako jasan:confused:al mi nismo unistili engleski nogomet?

a e,neznan kad san se onako veselia ka jucer kad je Petric zabia za 3:2,i moj brat isto:)

ST_pujanke 22-11-2007 11:52 PM

A Chino nogomet je unisten, svati to. Previse je iskomercijaliziran, prvise je love u njemu. I ja bi volija da se vrati vrime ka prije, al jebiga nogomet je sve vise đir

BILI ANDJEO 23-11-2007 12:50 AM

Quote:

Originally Posted by Baka 8 (Post 117980)
i moj brat isto:)

:lol: :lol: :lol:
Quote:

Čekali smo Bodula kad ono Čino...:D:D:D

nikad sretnija utakmica isprid bodulovih :lol:

i sad će krešo hvaliti kranjčara (kranjčevića :lol:) kao simbola hrvata jer je zabio i igrao u oba naša bratska kluba :D dok će qwert pizditi jer smo pustili braću ruse na euro :lol:

Švabo 23-11-2007 01:47 AM

Quote:

Originally Posted by pegula (Post 117935)
p.s. Svabo .. masu puta sam bio ponosan i u porazu svog Hajduka, ali da sam nakon poraza bio sretan :eek:
pa ebate

prvi put nisi ni citat naša :cool:
nisam nigdi reka da san bija sritan, reka san da smo bili dobro raspoloženi...

...šta se može razumit nakon 3 litre piva i zajebavanja Brazilaca...

U tome i je smisao nogometa za mene, dobro se zabavit, a koliko su ostali mi je u drugom planu. Vi me pljujte, ali meni je gušt otić igrat ili gledat nogomet jer se zabavim. A koliko će ona 22 lika napravit na terenu je druga stvar. No jučer sam definitivno gleda najbolju utakmicu Hrvatske ikad... I pritom se nikad bolje zabavija, jer kad gledaš utakmicu u kafiću s ekipom, pritom pivo teče u potocima, normalno je da si u kurcu da su nas glupi Englezi dobili, a ovako sritan ko malo dite, ali ako si na stadionu, nekad ti može bit super i kad izgubiš i kad rezultat nije važan takoreći. Kad smo izgubili od Brazila, bili su tužni, ali niko nije pokisa, prva utakmica, očekuješ pobjede protiv Japana i Australije, koga boli kurac za Brazil, jel tako?

No kad smo remizirali s Australcima, to je bio potop....

A kad smo kod toga, ja se ne sjećam kad sam zadnji put sretan napustija Poljud... a bogami ni ponosan...

tu i tamo vesel, radi piva i ruganja (kad nas je zamalo Cibalija dobila)..

ali u pravilu totalno rezigniran, čak ne razočaran, više rezigniran u stilu , "evo jesan reka da ništa od njih"... na to je Hajduk spa kod mene, meni je to ža, ali tako je... skoro mi je svejedno kad dobije il kad izgubi, uopće nema strasti, pun mi je k ovih Rumunja, Latvijaca pizdi zvizdi da nam Međimurje dolazi na Poljud i kaže očekujemo bod...

u zadnje vrime non stop iden na Splitove košarkaške utakmice, i opet se osjećam dobro, čak bolje nego igdi, kad in ga stavi u zadnjoj sekundi... Jebiga, i to je život... Valjda će bit bolje...

All times are GMT +2. The time now is 01:49 PM.