[www.hnkhajduk.com] - Neslužbeni forum HNK Hajduka  

Go Back   [www.hnkhajduk.com] - Neslužbeni forum HNK Hajduka > Hajduk OnLine forumi > Spli'ski đir

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-09-2010, 06:58 PM   #1
baRBa
hAJMOOOOOOOO

baRBa's Avatar

baRBa is a jewel in the roughbaRBa is a jewel in the roughbaRBa is a jewel in the rough
Default Koliko mi ovo znaci...

Joško Vlašić piše za SD: Nedjelja je dan moje konačne pobjede

Ima poseban period u našem odrastanju, negdje od prvih spoznaja do zadnjih godina osnovne škole. Širom otvorene dječje oči i još šire otvorena vrata srca dopuštaju bujicama događaja, emocija, boja, zvukova i okusa, da na bijelu plahtu nutrine oslikaju i odrede osobu koja će odraslim korakom kročiti svijetom. Sve nakon toga uspoređujemo s tim slikama i malo je što kasnije ljepše.

Tih šezdesetih moje carstvo graničilo je sa Mosorovom Tršćanskom i Splitovim igralištem. Točnije, od željezničke pruge koja danas prolazi ispod Ask-ovih bacališta pa na zapad priko Turske kule, doli do Pomorske škole, pa do livada na kojima smo se kupali, ispijali koktu i crvenu narančadu iz hrapavih boca. Tamo smo sa čuđenjem gledali grupe sredovječnih kupača namazanih crnim poljudskim blatom, plivali do bazena Novog Mornara, a hrabriji i do Galijere.
Mitske bitke na Turskoj kuli

Ovamo na željezničke tračnice stavljali bi brokve i izravnane čepove pivskih boca i drugih pića te ih spljoštene sakupljali nakon prolaska vlaka. Turska kula je bila poprište velikih bitaka sa praćkama u koje smo stavljali male okrugle šiške. Još u snu ponekad sprintam tim zmijolikim stazama, osvajam ‘neprijateljem’ zauzete kamene stijene.

Ti bi prostori samo na kratko vrijeme opustjeli kada bi ‘Cigani’ periodično po nekoliko dana obitavali na ‘drugoj livadi’, a naši strahovi o strašnim pričama o ‘ciganskim’ otimačinama djece bili jači od želje za igrom. Odma ispod tog mitskog mjesta, a ispod današnjih ‘braniteljskih’ kuća, bila je velika rupa, Kava.

Ogroman iskop na čijem dnu bi nakon velikih kiša splavarili kojekakvim drvenim konstrukcijama od jednog kraja do drugog. Bilo je tu puno žaba, a u tu Kavu ‘Jugoplastika’ bi bacala otpatke od plastične tkanine, od kojih smo pleli šarene trake. Kava je bila prilika iskušati ko može baciti dalje kamen sa njenog ruba.

Praćke, tondini, garbura
Sta sam u prvoj škverskoj crvenoj zgradi. Dva portuna i puno dice. Život u dvoru, na balkonima i prozorima. Fellinijevo vrijeme. Tri reda igre i jedan red učenja. Svako malo nešto bi bilo u modi; sakupljanje sličica od kutija šibica, sličica nogometaša, igralo se na franje, koje su mahom bile plastične, a onaj koji je ima keramičke ili male staklene koje smo zvali ‘naprsnice’ imao je pravo bogatstvo i poseban status u ekipi.

Pravili su se lukovi i strelice, a posebno su bili cijenjeni lukovi od palmi. Čija se strelica može više itnit, tko je precizniji? A tek praćke, pa puške sa praćkama, tondini, pucanje na garburu u doba oko Nove godine. Kocka sa ‘đinđama’, kako smo zvali sitne dinare od aluminija, do zida i do ruba, topavanje na karte...

Srna na ulicama Splita!?
Odozdo iz klaonice u Lori zna bi pobjeći bik uzbrdo prema nama, te bi nastala panika, strka, vika, progon jadne životinje. A zadnjih dana školskih praznika jedne zime pao je snijeg, što nas je užurbalo da konstruiramo improvizirane sanjke i spuštamo se niz, tada još neasfaltiranu današnju Ulicu Hrvatske mornarice. U jednom trenutku negdje oko podneva svi smo stali u čudu kada je niz tu ulicu od Turske kule prema Marjanu protrčala srna. Srna na ulicama Splita!? Ipak, centralno mjesto svih nas malih bila je livada preko ulice, naš raj, naš komadić sreće, naš poligon gdje smo gradili zemunice i kojekakve druge nastambe, logore, igrali nogomet i mnoštvo igara.

U to vrijeme neki vješti akviziter je mami, naravno na otplatu, prodao 24 debele knjige Karla Maya. Indijanci i kauboji, dobri i zli. U tili čas sam progutao sadržaj. U beskrajnim indijansko-kaubojskim igrama na našoj livadi uvijek sam birao da budem Indijanac. Moje je dječačko srce navijalo za one slabije, ponosnije, drskije, naoružane kopljem, lukom i strelicom, protiv moćnih bljedolikih s topovima i puškama.

Indijanac, to sam ja
Čini mi se da sam se tada opredijelio za čitav život. Da budem takav i kada film vratim od sadašnjih dana unatrag vjerujem da nisam razočarao tog malog Indijanca. A stariji su me uvijek birali među prvima u svoju grupu, bilo da se igrao nogomet ili na vatalo, ili se trebalo potuć na ‘praćke’, jer znali su oni da ću ja dat sve od sebe i više, ka’ trener kad ubacuje u igru igrača koji nije u prvoj postavi, ali kad zaškripa zna ko’će ostavit srce, izvuć stvar. Nisam nikad ima karet na balinjere, i slinija sam za spustit se nizbrdo do Lore. Onda bi deset puta starije gura uzbrdo da bi mi dali jedan đir nizdrdo.

Kada bi sija na karet odma bi nesta sav umor u prsima i nogama od pustog guranja uzbrdo, gušta bi u tom blaženstvu. I danas, ka i miljun puta uvik sam treba deset puta uzbrdo za jedan đir nizbrdo. I nije mi ža, jer jadan je onaj koji nema uzbrdica. A navečer bi se često borija za zrak, hroptao, a mama bi mi prsi masirala toplim maslinovim uljem i spočitavala mi. “Znaš da imaš astmu, znaš’ da se ne smiš’ znojit”. Iako oslobođen nastave fizičkog odgoja nisam mogao suspregnuti onaj sportski gen u sebi. Usprkos doktorima i brizi roditelja, poštenih i čestitih ‘outsidera’ društvenih zbivanja, ali malih dragocjenih kotačića onog vremena, nisam odustajao od sporta.

Najlipši stadion niknuo na mojoj livadi
Godinama nakon ovog vremena, 1979. na ‘mojoj livadi’ izgrađena je poljudska školjka, najlipši stadion na svitu i te godine nastupio sam za reprezentaciju na Mediteranskim igrama okitivši se brončanom medaljom. I dok sam teškim korakom prvi prošao ciljem u trci na 1500 m i kad je natjecanje završilo, a medalja tako mala, a tako velika blistala oko mog vrata, dječak-Indijanac smješkao mi se sa livade i označilo pobjedu nad bolešću i svima onima koji su kazali da nemam šanse. Kroz svoju sportsku karijeru nikada nisam ispoljio svoje pune mogućnosti. Volje je bilo, ali ona nije bila dovoljna.

Morao sam pričekati još 31 godinu da ove nedjelje moja Blanka, najbolja na svitu, skače na Poljudu. Kad se bude pripremala za presudni skok bodrena punim stadionom, koncentrirana u strepnji koja nosi neizvjesnost, tada samo na tren pogledajte gore, a gore na rubu stadiona gdje pogled jedva dopire i tišina odjekuje, na konju, s perom u kosi i kopljem u ruci, spokojan poput vječnosti Indijanac, a oko njega sjene spodoba u grču razjapljenih ustiju u svom mahnitom pokušaju da ga zaustave. A dolje tvoj ples po strunjači kao objava da nade ima, da se može sve.

JOŠKO VLAŠIĆ
Isti tvrdi kruv smo jili, znači nam on puno više nego ća u foje piše
Sve prohodi, sve ne staje, svaka radost, svaka muka, život svakom svoje daje
Svi bi možda drugo bili ma u jednom svak se slaže od Hajduka nima draže
baRBa is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2010, 10:52 PM   #2
rezervirano
Goran Rubil

rezervirano's Avatar

rezervirano will become famous soon enoughrezervirano will become famous soon enough

bio danas na ovom Kupu kontinenata,zanimljiv sportski događaja i gotovo vrhunska organizacija(čitaj,vjerojatno mi nemamo ništa s tim ),čak su svoj razglas montirali na vrh tribina(istok i zapad) i za divno čudo do riči možeš razumit komentatora,razglas zadržati pod obavezno .

Na stadionu krdo,u punom smislu te riječi,ljudi,a vrhunac našeg domaceg mentaliteta je prazan stadion nakon štafete 4x100 pa telad nije ni izjave pobjednika poslušala,a tu je bila jedna planetarna veličina GEj(ne ovi naš ),s tim da je natjecanje u ženskom skoku s motkom trajalo još nekih 15 minuti,al važno je biti viđen,a ne pogledati sportaše.

Policije puno previše za moj ukus,istini za volju bez oklopa ili isticanja,ali za ovakvu vrstu priredbe i profil ljudi koji dolazi na ovakva natjecanja,ne vidim potrebu da su na svim ulazima s pustim vozilima bla,bla

kokice išle ko lude ,oćemo još vakih spektakla

NIMA DUŠA ONO ŠTO JE SNILA,DALMACIJA ZASTAVU RAZVILA
rezervirano is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2010, 10:55 PM   #3
rezervirano
Goran Rubil

rezervirano's Avatar

rezervirano will become famous soon enoughrezervirano will become famous soon enough

Evo me s drugog dana,danas sasvim logično puno zanimljivije,dosta rekorda ovog natjecanja je skinuto,Split je dokazao da nema veze s rasizmom,ali o tome ne vjerujem da će itko slova napisati,jer onaj Berisha ili kako već je dobio najveću podršku i pljesak nakon Blanke.

Blanka odlična,na rušenju 210 u drugom pokušaju činilo mi se da je malo falilo,al to se vjerojatno na tivi bolje vidilo,ako danas nije skinila rekord sumnjam da će uopće,al tko zna.

Naš svit ko naš svit,kao i jučer,danas kad je Blanka završila svi van da ne upadnu u gužvu,isti slučaj ka i na Hajdukovin utakmicama,a to me uvik živcira,svjetska atletičarska elita je došla u ovu točkicu od grada na baloti zemaljskoj pa ih se nije moglo ispratit do kraja i podizanja pokala

Policije danas znatno manje i u uniformi i s autima a virujen i da nije bilo u ova dva dana nikakvih incidenata.

Danas sam tek skonta da je s jugozapada skinuta ograda,čudan pogled,ko da mi nešto fali

Uglavnom odličan sportki događaj,a ovom gradu bi upravo u devetom misecu trebalo ovakvih sportskih događaja,i da ljudi imaju šta vidit i da se produži sezona,jednom ćemo valjda shvatit da veliki događaji,ma koliko koštali,na kraju uvijek donesu više prihoda

Old 06-09-2010, 01:52 AM   #4
Švabo
deutschtürke

Švabo's Avatar

Švabo has a little shameless behaviour in the past

i ja sam bija drugi dan i iman otprilike isti komentar..... završila Blanka svi otišli ća, završile štafete, otišli i ovi malo šta ih je ostalo :P

i ja sam skužija razglas gori na vrhu istoka, reko šta lipo čuješ čak i engleski

a za crnca, i to je bija moj komentar isto, kako sad niko ne piše o rasizmu, a još su neka 3 mislim crnca amerikanca tila sist na istok, al su ih toliko ispizdili jebeni likovi s autogramima da ljudi nisu mogli sist u miru pogledat, jer ih je jedno 1000 dičurlije, mama, tata i baba vuklo za rukav, torbu ili šta god, i naravno, ljudi su se skupili i otišli....

koji seljakluk, strašno.....
Švabo is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2010, 09:18 AM   #5
baRBa
hAJMOOOOOOOO

baRBa's Avatar

baRBa is a jewel in the roughbaRBa is a jewel in the roughbaRBa is a jewel in the rough

Quote:
Originally Posted by Švabo View Post
a za crnca, i to je bija moj komentar isto, kako sad niko ne piše o rasizmu, a još su neka 3 mislim crnca amerikanca tila sist na istok, al su ih toliko ispizdili jebeni likovi s autogramima da ljudi nisu mogli sist u miru pogledat, jer ih je jedno 1000 dičurlije, mama, tata i baba vuklo za rukav, torbu ili šta god, i naravno, ljudi su se skupili i otišli....
pobudili im uspomene iz djetinstva
Isti tvrdi kruv smo jili, znači nam on puno više nego ća u foje piše
Sve prohodi, sve ne staje, svaka radost, svaka muka, život svakom svoje daje
Svi bi možda drugo bili ma u jednom svak se slaže od Hajduka nima draže
baRBa is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2010, 10:28 AM   #6
rezervirano
Goran Rubil

rezervirano's Avatar

Quote:
Originally Posted by baRBa View Post
pobudili im uspomene iz djetinstva
šta si bija crnjo dok si bija mali

Old 06-09-2010, 12:53 PM   #7
suzanaoko
dektiva

suzanaoko's Avatar

suzanaoko has a spectacular aura aboutsuzanaoko has a spectacular aura about
Send a message via AIM to suzanaoko

Quote:
Originally Posted by rezervirano View Post
Policije danas znatno manje i u uniformi i s autima a virujen i da nije bilo u ova dva dana nikakvih incidenata.
šta, ne tražiš valjda ulogu kakvog savjetnika za osiguranja?

usput, nije bilo incidenata, nikakvih, manifestacija upravo onakva kakvu smo očekivali, slažem se s tobom, da je barem više ovakvih događaja!
Old 06-09-2010, 01:26 PM   #8
rezervirano
Goran Rubil

rezervirano's Avatar

Quote:
Originally Posted by suzanaoko View Post
šta, ne tražiš valjda ulogu kakvog savjetnika za osiguranja?

usput, nije bilo incidenata, nikakvih, manifestacija upravo onakva kakvu smo očekivali, slažem se s tobom, da je barem više ovakvih događaja!

pa krizna su vrimena,ako bi se dalo šta u fušu odradit(naravno ako je dobro plaćeno) uvijek spreman

istini za volju iman malu primjedbu,al na redare,policija je stvarno bila neprimjetna,malo previše upadljiva prvi dan,al drugi za svaku pohvalu,no pretpostavljam da ni vi na ovakvom sportskom događaju niste ni očekivali da ćete imati posla

što više sportskih događaja,rasti će i kultura ponašanja na istim ,a time svi profitiraju i ljudi što imaju gdje kvalitetno potrošit svoje vrijeme i policija koja neće imati potrebe intervenirati.

Ono što sam uvijek tvrdio je da veći problem oko ovakvih događaja naprave mediji koji napale atmosferu(ne kažem da nema dio problematičnih navijaća),ali ovo je već treči četvrti sportski događaj s masovnim okupljanjem koji protječe u potpunom redu ili s neznatnim kršenjima zakona,2 europske utakmice Hajduka,ovaj kup(bez ograda) i derbi Split - Hajduk isto tako bez ograda i incidenata,zato sam uvijek govorio i sad tvrdim,da će uvijek veći efekt postići razgovor i edukacija nego represija

neka derbi prođe u redu ostalo će biti vjerujem užitak za sve,a ni na derbiju ne očekujem probleme

odoh na

Old 06-09-2010, 10:54 PM   #9
monkul
Jeremija

monkul's Avatar

monkul is a jewel in the roughmonkul is a jewel in the roughmonkul is a jewel in the rough

"Kad se bude pripremala za presudni skok bodrena punim stadionom, koncentrirana u strepnji koja nosi neizvjesnost, tada samo na tren pogledajte gore, a gore na rubu stadiona gdje pogled jedva dopire i tišina odjekuje, na konju, s perom u kosi i kopljem u ruci, spokojan poput vječnosti Indijanac, a oko njega sjene spodoba u grču razjapljenih ustiju u svom mahnitom pokušaju da ga zaustave. A dolje tvoj ples po strunjači kao objava da nade ima, da se može sve"...

ja mislim da Joško ima dobre, garant domaće.......... THC-eje
monkul is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2010, 11:06 PM   #10
monkul
Jeremija

monkul's Avatar

monkul is a jewel in the roughmonkul is a jewel in the roughmonkul is a jewel in the rough

...o samom Kupu, Kup ka Kup, uvik dosta "pozera", dičice na tribinama.
A atletski događaj vrhunske kvalitete sa Poljuda, jednostavno neprocijenjivo, pogotovo kad krene zumirat kamera sa Kineskog Zida pa onako, ispod miseca zasja ljepotica Školjka - nikakva reklama ne treba više Splitu.
Poljudski stadion je i atletski stadion i meni je žao da nema i više ovakvih ili sličnih događanja. u npr 5 godina da se minimalno tri ovakva događanja iszdogađaju, nakon tzih 5 godina s pravom bi mogli konkurirat za nekakvo evropsko finale...iako, strah me da bi i tada ovi iz Rusanove izmislili neko opravdanje za stadion pored ZOO-a.
inače, najvaće ludilo meni je ono kad skaču s motkom preko 5 metara..vinu se ljudi u visine, nema govora!.....pa možeš zamišljat kako preskakat zatvorske zidove ili u 3 ure ujutro kako skočit na peti kat na svoj balkon kad shvatiš da si zaboravio ključ od portuna.
cijela prića oko ovog Kupa meni je najbitnija u stvari da sa sjevera nema više baklji u teren i iz toga ja izvlačim najbolju stvar sa ovog Kupa....jer uvik na kraju krajeva i uvik nakon svega samo je jedno: Hajduk živi vječno.

.......
ja sam teški šovinista izgleda jer kod Blanke ipak prvo gledam kako izgleda, kakve noge i kakvu grud ima..pa tek onda jel skočila il doskočila?
..............
Old 12-09-2010, 07:58 PM   #11
Grizli Adams
Senior Member

Grizli Adams's Avatar

Grizli Adams is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by rezervirano View Post
Split je dokazao da nema veze s rasizmom,ali o tome ne vjerujem da će itko slova napisati,jer onaj Berisha ili kako već je dobio najveću podršku i pljesak nakon Blanke.
Quote:
Originally Posted by Švabo View Post

Par lokalnih budala i skandalima skloni mediji od Splita pokusavaju napraviti grad-slucaj, maltene ode pale krizeve i vataju crnce da ih lincuju, tragikomicno da ne moze biti tragikomicnije

A bas je Split odavno poznat po tome da moze prihvatit one "drukcije", ne samo prihvatit nego i drzat ka svoje, a u Splitu onih drukcijih nikad nije falilo od raznoraznih mornara iz raznoraznih drzava koji su u ST obitavali prije 100-tinjak godina do...
Marko Uvodic je u svome "Libru" opisa crnca koji je u Splitu zivio krajem 18-og i pocetkom 19-og stoljeca, da spomenemo jos Aviea Lestera kojeg je publika toliko obozavala (unatoc tome sto je davao tek pokoji kos na utakmici) da je dobio nadimak Ante Luster, to je bio prvi crnac u nasoj kosarci, a mozda i sportu opcenito... onda Mass Sarr takodje jedan od prvih crnaca u HNL-u, nije igrao nesto al je bio slavljen ko kralj, zastava Liberije je bila neizostavan dekor onda na Poljudu, i tako i dalje i tako blize...
Old 12-09-2010, 09:51 PM   #12
rezervirano
Goran Rubil

rezervirano's Avatar

Quote:
Originally Posted by Grizli Adams View Post
Ante Luster, to je bio prvi crnac u nasoj kosarci, a mozda i sportu opcenito...

U NK Sjever Split koji je djelovao do 67 igrao je crnac,ne piše kada,ali prije 67-e sigurno hehe

Quote:
Za NK Sjever igrao je jedno vrijeme i jedan tamnoputi igrač - Mubarak iz Sudana. To je bio prvi crnac koji je igrao u nekom splitskom klubu, a vjerojatno i šire.

Old 13-09-2010, 10:23 PM   #13
monkul
Jeremija

monkul's Avatar

Jel Hosni Mubarak???
..njega poznam.
Old 13-09-2010, 11:00 PM   #14
rezervirano
Goran Rubil

rezervirano's Avatar

Quote:
Originally Posted by monkul View Post
Jel Hosni Mubarak???
..njega poznam.
čim se spomenu događaji prije 70-e ti sve znaš,je se lipo prisjetit mladosti

Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules