[www.hnkhajduk.com] - Neslužbeni forum HNK Hajduka  

Go Back   [www.hnkhajduk.com] - Neslužbeni forum HNK Hajduka > Hajduk OnLine forumi > Spli'ski đir

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 26-09-2009, 11:18 AM   #1
Jack
Senior Member

Jack's Avatar

Jack is on a distinguished road
Default Oli se gubi Čakavica?

Je li vam se cini da se sve više i više gubi čakavica u Dalmaciji. U Splitu vise ne moreš čut "ča" već "šta".

Imam osjecaj da medijski jezik prevladava a kada rekneš neku staru rič onda te svi čudno gledaju.

Na otocima ima još tih riči ali i njih ce ta "globalizacija".

Nima više pape, nona, none..

Pari mi se da je Split sve više štokavski iliti šćakavski. Zadar se isto promijenio, nema tu čakavice skoro nigdje. Jos malo pa ce pocet kajkat.

Mozda san i u krivu i mozda san sve umislio?

Ili ipak ne?
Old 26-09-2009, 01:06 PM   #2
Anna
moja anuška

Anna is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Jack View Post
Je li vam se cini da se sve više i više gubi čakavica u Dalmaciji. U Splitu vise ne moreš čut "ča" već "šta".

Imam osjecaj da medijski jezik prevladava a kada rekneš neku staru rič onda te svi čudno gledaju.

Na otocima ima još tih riči ali i njih ce ta "globalizacija".

Nima više pape, nona, none..

Pari mi se da je Split sve više štokavski iliti šćakavski. Zadar se isto promijenio, nema tu čakavice skoro nigdje. Jos malo pa ce pocet kajkat.

Mozda san i u krivu i mozda san sve umislio?

Ili ipak ne?
nisi umislio...istina je za Zadar...jedino se taj pravi dalmatinski govor održao još na otocima kod starijih ljudi...drugdje se stvorila jedna čudna mješavina govora , koja nije niti književna niti dijalektalna ..jezik televizije, interneta i sms poruka...
mene ponekad čudi što su svi jako osjetljivi na engleski pa ispravlajju ako si krivo napisao engl, riječ a za hrvatski se smatra normalnim pisati i pričati iskrivljeno...pri tome mislim na svjesnu uporabu iskrivljenih riječi , ne na nenamjernu kao kod nekih korisnika...oni su u blaženom neznanju
Old 26-09-2009, 06:00 PM   #3
Jack
Senior Member

Jack's Avatar

Zapravo pravo je pitanje kako to spriječit?

Mislin to je ka da kajkavci se odreknu "kaj". Jebate led, prežalosno.
Old 27-09-2009, 12:54 PM   #4
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

abatenoj is on a distinguished road

ne da se ne čuje "ča" nego se ne čuje ni "šta", jerbo su svi prišli na "što"
nije više ni BALUN nego LOPTA, i BIJO, VIDIJO, ČUJO i sl.
ovo je više za popizdit
Old 29-09-2009, 10:23 AM   #5
aleština
Junior Member

aleština's Avatar

aleština will become famous soon enough

A čemu se čudite.
Mediji diktiraju sve, pa tako i način govora.
Ako moja dica gledaju dvd-ove s crtićima tipa Aladin, Životinjska farma, Roboti, Čimpanze u svemiru, gdje je sinkronizacija napravljena na zagrebačkom dijalektu, dakle na na čistoj zagorskoj kajkavštini, već u tipićnom zagrebačkom slengu, ako to prođe nakakve kontrole pri ministarstvu, onda čemu čuđenje...
A o televizijama koje imaju nacionalnu koncesiju da ne pričamo...Evo svježi primnjer od jučer, na drugom programu se od 18.30 emitiraju lokalne županijeske panorame, ali korisnicima MAXtv usluge, servira se samo zagrebačka panorama
Jebi ga ko je još vidija da dalmatinac, slavonac, istrijanin ima maxtv
A onda šlag na tortu, punac drži tiket binga, i gleda izvlačenje, a ona glupača, jer nije ništa drugo, Karmela Vukov, kaže na nacionalnoj televiziji "tak-tak", "nemrete tako", "kaj"......

Ali zato mi možemo nešto napraviti, i to unutar svoja četri zida.Nema šanse da mi netko od dice kaže lopta, mlijeko, čarape, ili ne daj Bože pertle.....od malih nogu dicu triba čuvati, da koliko-toliko opstane ova naša, sad već lagano i izmjenjena čakavica....
Old 29-09-2009, 03:50 PM   #6
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

točno tako, već ako ih oni pumpaju sa svojin sranjima onda i u svoja 4 zida triba naučit kako se priča po naški, a ne da tak.takaju već u 10-toj godini
Old 29-09-2009, 06:37 PM   #7
19hst11
Senior Member

19hst11's Avatar

19hst11 is on a distinguished road

ma već mi je odavno pun k..purgeriziranja na tv-u, to da naše voditelje izribaju da pričaju književno, dotle ovi "kaj"voditelji uredno pričaju njihov sleng (kaj, buraz, niš, kuiš ne i ostala sranja) i nikom ništa...
Pa zašto jedan voditelj iz Dalmacije nebi moga reć neku našu rič ili poštapalicu, ispada da mi svi razumimo njihov način govora, a kad bi se nešto reklo na Dalmatinski šta to ostatak Hrvatske nebi razumija???
pa i u prijevodu filma sve više koriste purgerske kajkanke i ostale kul, fakat,bed i ostale hrvatske riči...
o crtanima neću ni govorit, to če našu dicu izdegenizirat...a usput i koriste da Dalmatincima podare ulogu negativca ili redikula...
pa sad ovaj novi način izgovora "Dini, Miri, Lini..valjda bi tribalo Dinu, Miru, Linu...
I onda se ovi čude šta in moji ne plačaju pretplatu, koji licemjeri, ma nedan in kune dok ne čujen Stjepana Baloga kako govori "ajme ča e u Splitu danas lipo, prava fešta od baluna"
19hst11 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2009, 09:29 PM   #8
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

Quote:
Originally Posted by 19hst11 View Post
ma već mi je odavno pun k..purgeriziranja na tv-u, to da naše voditelje izribaju da pričaju književno, dotle ovi "kaj"voditelji uredno pričaju njihov sleng (kaj, buraz, niš, kuiš ne i ostala sranja) i nikom ništa...
Pa zašto jedan voditelj iz Dalmacije nebi moga reć neku našu rič ili poštapalicu, ispada da mi svi razumimo njihov način govora, a kad bi se nešto reklo na Dalmatinski šta to ostatak Hrvatske nebi razumija???
pa i u prijevodu filma sve više koriste purgerske kajkanke i ostale kul, fakat,bed i ostale hrvatske riči...
o crtanima neću ni govorit, to če našu dicu izdegenizirat...a usput i koriste da Dalmatincima podare ulogu negativca ili redikula...
pa sad ovaj novi način izgovora "Dini, Miri, Lini..valjda bi tribalo Dinu, Miru, Linu...
I onda se ovi čude šta in moji ne plačaju pretplatu, koji licemjeri, ma nedan in kune dok ne čujen Stjepana Baloga kako govori "ajme ča e u Splitu danas lipo, prava fešta od baluna"
Old 29-09-2009, 10:48 PM   #9
Jack
Senior Member

Jack's Avatar

Za televiziju neman riči jer ono je čista sprdnja.

Da iman vrimena napravija bi mozda neki clanak o Centralizaciji u Rvata. Imalo bi se tu svasta za napisat, kako se to sustavno radi vec godinama.

Problen je ča nećemo nikad čut to na JRT. Uvik san volija slušat Gorana koji je uvik govorija ko doma, na ulici. Nije pokušava glumit.

E taki bi primjer tribalo davat dici, da se ne sramu i mislu da radu nešta krivo jer govore čakavicon.

Problen je maldih ča oni baš tako i ne razmišljaju, u skuli ih uče "pravilno", od malena čuju na televizoru, na kompjutoru..

Nekako nestajanjen čakavice cili ovi kraj gubi smisao.
Old 30-09-2009, 11:38 AM   #10
19hst11
Senior Member

19hst11's Avatar

pa zašto npr. na ovin našin lokalnin tv (Dalmacija, Jadran..) nebi naši voditelji pričali po naški, pa i onako ih samo gledaju u Dalmaciji ili naši ljudi u ostatku Hrvatske, pa bi se i na taj način pomoglo u očuvanju naše riči...
Old 30-09-2009, 12:15 PM   #11
Anna
moja anuška

Quote:
pa zašto npr. na ovin našin lokalnin tv (Dalmacija, Jadran..) nebi naši voditelji pričali po naški, pa i onako ih samo gledaju u Dalmaciji ili naši ljudi u ostatku Hrvatske, pa bi se i na taj način pomoglo u očuvanju naše riči...
a na državnoj televiziji mora biti službeni jezik..a na
ovim regionalnim bi mogla biti čakavština ali je pitanje koja varijanta...
tako bi na Renovoj tv VOX mogla biti novigradska verzija ili kaljska kojom mu govori žena
čakavica će nestati, ne može ostati samo jezik isti a da se sve ostalo promijeni, i običaji i stil života ,..ali nestaje puno brže nego što nestaje kajkavština u zagorju, ili npr istarska ćakavština......ne znam zašto...
možda zato što je dalmacija najviše otvorena utjecaju svijeta ili je najviše prihvatila centralnu državnu politiku bez regionalne stranke i regionalne politike....?
Old 30-09-2009, 05:43 PM   #12
rezervirano
Goran Rubil

rezervirano's Avatar

rezervirano will become famous soon enoughrezervirano will become famous soon enough

Quote:
Originally Posted by abatenoj View Post
ne da se ne čuje "ča" nego se ne čuje ni "šta", jerbo su svi prišli na "što"
nije više ni BALUN nego LOPTA,

šta i što je odraz naše nepismenosti
Hrvati koriste službeno štokavicu,daklem što a ne šta,šta je navrnuto što i nije ispravno.Što se koristi najviše u gornjoj bosni a kod nas u Lici i Zadru.

A balun će uvik biti balun

A što se tiće Gorana i njegovog domaceg dalmatinskog govora,samo da spomenem koliko kajkavci idu daleko,da su s Ivaniševićem prekinuli suradnju(Ivanišević je u početku bio u reklamama za pivo PAN) kad je u jednom intervju izjavio da mu je od svega u metropoli najmrže kad cuje "kaj".
Pa eto ako tko kojim slučajem ikada popije pivo PAN neka ima na umu da time zatire svoj lokalni govor,a financira "njihov".

NIMA DUŠA ONO ŠTO JE SNILA,DALMACIJA ZASTAVU RAZVILA
rezervirano is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2009, 06:14 PM   #13
Bodul
Mladen Grdović

Bodul's Avatar

Bodul has a spectacular aura aboutBodul has a spectacular aura about

http://www.vecernji.hr/sport/nogomet...m-clanak-27387
Old 01-10-2009, 06:36 PM   #14
19hst11
Senior Member

19hst11's Avatar

slažen se i ja da na državnoj pa i Novoj i RTL-u mora bit službeni, ali kaj, nemrem, budem, strgal sam si neznam kaj ne, nije službeni Hrvatski jezik, a oni nas stime svakodnevno bombardiraju...
Old 01-10-2009, 08:56 PM   #15
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

Quote:
Originally Posted by rezervirano View Post
šta i što je odraz naše nepismenosti
Hrvati koriste službeno štokavicu,daklem što a ne šta,šta je navrnuto što i nije ispravno.Što se koristi najviše u gornjoj bosni a kod nas u Lici i Zadru.

A balun će uvik biti balun

A što se tiće Gorana i njegovog domaceg dalmatinskog govora,samo da spomenem koliko kajkavci idu daleko,da su s Ivaniševićem prekinuli suradnju(Ivanišević je u početku bio u reklamama za pivo PAN) kad je u jednom intervju izjavio da mu je od svega u metropoli najmrže kad cuje "kaj".
Pa eto ako tko kojim slučajem ikada popije pivo PAN neka ima na umu da time zatire svoj lokalni govor,a financira "njihov".
je je šta je odraz nepismenosti ali je odi duboko urizan ne zbog nepismenosti nego jer te tako učilo

ali je PAN pivo?
Old 02-10-2009, 09:25 AM   #16
Anna
moja anuška

Quote:
slažen se i ja da na državnoj pa i Novoj i RTL-u mora bit službeni, ali kaj, nemrem, budem, strgal sam si neznam kaj ne, nije službeni Hrvatski jezik, a oni nas stime svakodnevno bombardiraju...
A čuj, dečki se malo opuste, pa si zabrijaju zagrebačku spiku, pogotovo kad igra naša nogometna perjanica..

a to nas dovodi do toga da možda i nema dovoljno voditelja iz drugih dijelova hrvatske, odnosno iz dalmacije, a dalmatinci barem znaju pričat, kaj ne?'
Old 02-10-2009, 03:32 PM   #17
Jack
Senior Member

Jack's Avatar

Tribalo bi stavit Gorana da vodi Dnevnik i da prinosi utaknice!

Vidili bi onda kolko bi judi otkazalo pritplatu, a ovima se tolerira kaj! nek in i bude, zat je ni ne gledan televizior kad san u Hr.

I istina na regionalnin televizijama bi tribali pricat ka ča se priča na ulici, u životu te sredine a ne glumit nešta. Samo se izivciran bezveze.

Ni Slobodna nepiše, ni na radiju ne govoru, ni hajduk.hr nima dalmatinskog štiha, a ni na presici ne govoru kako su ih ucili.

Zanima me komu se to dokazuju i ča glume?

Jebate led!
Old 02-10-2009, 04:12 PM   #18
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

Quote:
Originally Posted by Jack View Post
Tribalo bi stavit Gorana da vodi Dnevnik i da prinosi utaknice!

Vidili bi onda kolko bi judi otkazalo pritplatu, a ovima se tolerira kaj! nek in i bude, zat je ni ne gledan televizior kad san u Hr.

I istina na regionalnin televizijama bi tribali pricat ka ča se priča na ulici, u životu te sredine a ne glumit nešta. Samo se izivciran bezveze.

Ni Slobodna nepiše, ni na radiju ne govoru, ni hajduk.hr nima dalmatinskog štiha, a ni na presici ne govoru kako su ih ucili.

Zanima me komu se to dokazuju i ča glume?

Jebate led!
a svi glumataju nebi li se makli sa lokalne televizije i prispojili se na državnu sisu tj. na HTV, eto zašto glumataju
Old 04-10-2009, 09:36 PM   #19
Švabo
deutschtürke

Švabo's Avatar

Švabo has a little shameless behaviour in the past

pazite, teško je to riješit

i ja sam i većina dice danas se kroz 7 sati dnevno potiče, dapače primorava na pričanje standardnog Hrvatskog jezika, a kažnjava se jedinicama, križanjem i svim ostlaim pisanje bilo kakvih osim standardnih riječi

kroz sve to, jednostavno zaboraviš pričat svoj domaći govor, jer kroz 20 godina školovanja jednostavno moraš počet pričat standardnim jezikom, još ako radi bilo kakav posao koji je ono, s javnošću, moraš pričat štokavskim, i malo po malo tako izumire čakavski.

ono što bi bila dobra ideja, a to je da se u Splitu nađe grupa entuzijasta po tom pitanju i naprave riječnik Splitskih riječi, pa čak možda i tečaj starog splitskog i dalmatinskog jezika na čakavici, ja sam siguran da bi bija među prvima koji bi volija poć na to, jer je činjenica da ti taj jezik praktički nigdi nemaš ni čut ni vidit, jer ga većina nas nije uopće čula, a to je velika šteta.

trebalo bi stoga iskoristit ove stare dok još nisu pomrli da prenesu to blago govora na mlađe generacije koje bi ga mogle odnosno morale uzdržavat i sačuvat
Švabo is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2009, 12:28 AM   #20
Jack
Senior Member

Jack's Avatar

Ikavica bi tribala bit standardni. To ča judi u Rvatskoj odlučuju o bitnin stvarima a nemaju pojma o ničemu jer problem sami nas.

Primoravaju se i oni kajkavci pa se u njia tolko ne gubi to ka odi. Rječnika Spliskih riči imaš par, neki generalno a neki po razdobljima.

Na vama je mladima da uzmete posal u ruke i napravite nešta po ton pitanju, ne more se 20 dida skupit i probat učinit nešta.

I nije mi nikako jasno zašto bi mora pričat štokavski ako radiš za regionalne televizije, novine. Nima nikakvog smisla.

I nakraju zar vi mladi nimate papa, mater, nonu, nona? Oli nikad ne pričate sa njima? Jebate morete pričat standardni pod Rvatskim a ni morate bogami pod tjelesnin??

Nije valda da su svi počeli govorit štokavski iliti "medijski jezik", koji nima bas pretirano veze sa štokavskin, koji je utemljen na hercegovačko-dubrovačkin osnovama.

Ne znan, meni je sve to čudno, ovi internet i televizor ce vas pokvarit sve a i iskvarit

Čudno je da čakavica tako brzo umire a najlipši je dijalekt.

Zaustavit triba kako god se more!

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules