[www.hnkhajduk.com] - Neslužbeni forum HNK Hajduka  

Go Back   [www.hnkhajduk.com] - Neslužbeni forum HNK Hajduka > Hajduk OnLine forumi > Spli'ski đir

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-10-2009, 12:55 AM   #21
Švabo
deutschtürke

Švabo's Avatar

Švabo has a little shameless behaviour in the past

jebiga prijatelju, moji su svi školovani, i iz okolice Drniša, i niko od njih nema veze s čakavicom, ali ja smatram da bi bilo normalno da se staro narječje ovog kraja i grada Splita sačuva za buduće naraštaje

i iako ga nikad nisan zna, stvarno bi volija naučit, bar one osnove, mislim, osnove znam, ali ih nikad ne koristim jer nisam u takvom krugu ljudi koji tim jezikom pričaju, ali bilo bi dobro takvo nešto organizirat

činjenica je da ja to ne mogu organizirat jer nemam nikakve veze s tim dijalektom osim šta živin u Splitu od rođenja i smatram ga u svakom smislu za moj grad, ali prosječni splitski jezik više nema apsolutno nikakve veze s tim dijalektom, dapače, čak ima više izraza iz Zagore nego iz čakavskog narječja
Švabo is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2009, 10:42 AM   #22
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

abatenoj is on a distinguished road

ma sve se to izmišalo,al ako nam uništavaju čakavicu nedajmo in da nam unište i ikavicu
Old 05-10-2009, 03:04 PM   #23
Anna
moja anuška

Anna is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by abatenoj View Post
ma sve se to izmišalo,al ako nam uništavaju čakavicu nedajmo in da nam unište i ikavicu
mene je profesor iz hrvatskog u O.Š. uvijek opominjao jer san govorila i pisala riva a ne obala..
Old 06-10-2009, 11:43 PM   #24
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

Quote:
Originally Posted by Anna View Post
mene je profesor iz hrvatskog u O.Š. uvijek opominjao jer san govorila i pisala riva a ne obala..
je je pogotovo kad bi rekli riva a splitska je imala naziv OBALA MARŠALA TITA
to je njima najviše smetalo.......uvik san ima problema radi takvi stvari u školi,al najviše radi toga šta mi starci nisu dali da iden na Božić u školu jerbo onda to nije bija praznik za školarce
Old 06-10-2009, 11:56 PM   #25
Anna
moja anuška

Quote:
Originally Posted by abatenoj View Post
je je pogotovo kad bi rekli riva a splitska je imala naziv OBALA MARŠALA TITA
to je njima najviše smetalo.......uvik san ima problema radi takvi stvari u školi,al najviše radi toga šta mi starci nisu dali da iden na Božić u školu jerbo onda to nije bija praznik za školarce

kod nas se dio zove Branimirova, pa Obala petra krešimira 4, pa Obala kralja Tomislava...pa se nešto mislim zar je moguće da su svi kraljevi , knezovi bili pozitivne povijesne ličnosti...zar nisu vodili nepravedne ratove, zar nisu gubili bitke, zar nisu tlačili podanike.....
ili je u pitanju vrime ..pa će jedan dan i ovi naši političari biti pozitivci
Old 07-10-2009, 12:03 AM   #26
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

Quote:
kod nas se dio zove Branimirova, pa Obala petra krešimira 4, pa Obala kralja Tomislava...pa se nešto mislim zar je moguće da su svi kraljevi , knezovi bili pozitivne povijesne ličnosti...zar nisu vodili nepravedne ratove, zar nisu gubili bitke, zar nisu tlačili podanike.....
ili je u pitanju vrime ..pa će jedan dan i ovi naši političari biti pozitivci
e pa će se dio zvat obala Andrije Hebranga a dio obala Jadranke Kosor
Old 07-10-2009, 10:33 AM   #27
kanadski lican
Senior Member

kanadski lican is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Jack View Post
Je li vam se cini da se sve više i više gubi čakavica u Dalmaciji. U Splitu vise ne moreš čut "ča" već "šta".

Imam osjecaj da medijski jezik prevladava a kada rekneš neku staru rič onda te svi čudno gledaju.

Na otocima ima još tih riči ali i njih ce ta "globalizacija".

Nima više pape, nona, none..

Pari mi se da je Split sve više štokavski iliti šćakavski. Zadar se isto promijenio, nema tu čakavice skoro nigdje. Jos malo pa ce pocet kajkat.

Mozda san i u krivu i mozda san sve umislio?

Ili ipak ne?
Dodji izmedu Kanadski Hrvate i ces samo cut "ca"! Jebote kad ja idem u Hrvatski Kulturni Centar u mom grad ja samo cujem "ca". Rijetko cujem "sta".
Old 07-10-2009, 01:56 PM   #28
19hst11
Senior Member

19hst11's Avatar

19hst11 is on a distinguished road

blago tebi...Toronto, glavni grad Dalmacije (neka pati zg)
19hst11 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2009, 03:24 PM   #29
AntE
proud to be croat

AntE's Avatar

AntE is on a distinguished road

Quote:
pa Obala petra krešimira 4,
Zar ovo nije u Obrovcu
I da ja sam jedino na cjelom forumu primjetio da samo ema govori "ča"
Old 07-10-2009, 05:12 PM   #30
Anna
moja anuška

Quote:
Originally Posted by AntE View Post
Zar ovo nije u Obrovcu
I da ja sam jedino na cjelom forumu primjetio da samo ema govori "ča"
pa možda imaju rivu, ali nemaju mora

a mene ne čudi da s ti primijetio eminu čakavštinu
Old 08-10-2009, 12:03 AM   #31
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

pa eto ni mi više ne govorimo ča,al natirat će nas da odjebemo i ikavicu
Old 08-10-2009, 03:18 PM   #32
Bodul
Mladen Grdović

Bodul's Avatar

Bodul has a spectacular aura aboutBodul has a spectacular aura about

http://www.24sata.hr/sport/henry-kar...-repke/139160/

nisam znao da i Francuzi koriste naziv "repka"
Old 08-10-2009, 06:42 PM   #33
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bodul View Post
http://www.24sata.hr/sport/henry-kar...-repke/139160/

nisam znao da i Francuzi koriste naziv "repka"
a nego šta.......a u Parizu se kajkavštinom govori
Old 08-10-2009, 08:48 PM   #34
monkul
Jeremija

monkul's Avatar

monkul is a jewel in the roughmonkul is a jewel in the roughmonkul is a jewel in the rough

ča se gubi??? di, čo zoč?
monkul is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2009, 02:07 AM   #35
mcmanaman
englezski armadas

mcmanaman's Avatar

mcmanaman is on a distinguished road

Problem je danas u mobitelima i internetu. Ali i u tome se moze napravit razlika. Nije bitno jer ona prava izvorna cakavica ti nikad nece nestat. Ne dok smo mi zivi. Napravi djir po otocima pa ces cut. Evo i ja tu tipkam stokavski ali bi mogal i po domaci tipkat. Jer ca se dogadja? Na televiziji je vise kaj nego ca, a sto je klasika. I pusing je cinjenica. Jebi ga.
Centralizam je napravio svoje, svi idu u Zagreb, ne samo u skole nego i ostaju, zaljubljuju se , zene, osnivaju obitelj i mijenjaju govor. Cast iznimkama. Dirigiraju ostatku zemlje.
Bezveze.
Tu se naravno ne racunaju likovi iz Hercegovine, oni su nesto drugo, oni se lakse prilagodjavaju, skoro su ko cigani ali ajde sad...
Ca mislin rec? Mi, otocani iliti boduli cemo uvik bit isti, dicu cemo odgajat isto ko ca su nasi stari, doduse bez ustajanja u 4 za poc na trsje jer je to izumrlo nazalost, ali za njegovat vlastito narjecje i svoj govor di god bili, e to je vjecno, ca se mene tice...
Old 11-10-2009, 11:38 AM   #36
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

Quote:
Originally Posted by mcmanaman View Post
Problem je danas u mobitelima i internetu. Ali i u tome se moze napravit razlika. Nije bitno jer ona prava izvorna cakavica ti nikad nece nestat. Ne dok smo mi zivi. Napravi djir po otocima pa ces cut. Evo i ja tu tipkam stokavski ali bi mogal i po domaci tipkat. Jer ca se dogadja? Na televiziji je vise kaj nego ca, a sto je klasika. I pusing je cinjenica. Jebi ga.
Centralizam je napravio svoje, svi idu u Zagreb, ne samo u skole nego i ostaju, zaljubljuju se , zene, osnivaju obitelj i mijenjaju govor. Cast iznimkama. Dirigiraju ostatku zemlje.
Bezveze.
Tu se naravno ne racunaju likovi iz Hercegovine, oni su nesto drugo, oni se lakse prilagodjavaju, skoro su ko cigani ali ajde sad...
Ca mislin rec? Mi, otocani iliti boduli cemo uvik bit isti, dicu cemo odgajat isto ko ca su nasi stari, doduse bez ustajanja u 4 za poc na trsje jer je to izumrlo nazalost, ali za njegovat vlastito narjecje i svoj govor di god bili, e to je vjecno, ca se mene tice...
točno tako....al jeben ja njih i Zg, po meni su sve to prodane duše
hercegovci su baš priča za sebe
Old 18-10-2009, 03:08 AM   #37
mcmanaman
englezski armadas

mcmanaman's Avatar

mcmanaman is on a distinguished road

za mene je ca vjecno, svi Rabljani koji idu u Rijeku u srednju se preko noci promijene, pocnu ono "kad ti bas ide? jel idemo sutra na Thompsona?"
Totalno sranje. Spika, kao "kad si u Rimu se ponasaj ko Rimljanin"... ma nemoj...
Ako si provincijalac, bit ces provincijalac cijeli svoj zivot, gdje god dosao...
Da sam iz Virginije, bio bi ona prava kaubojska seljacina da dodjem u New York... I s time bi se ponosio...
Copperhead road, jebena stvar... Steve Earle...

Last edited by mcmanaman; 18-10-2009 at 03:19 AM.
mcmanaman is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2009, 11:19 PM   #38
abatenoj
Senior Member

abatenoj's Avatar

Quote:
Originally Posted by mcmanaman View Post
za mene je ca vjecno, svi Rabljani koji idu u Rijeku u srednju se preko noci promijene, pocnu ono "kad ti bas ide? jel idemo sutra na Thompsona?"
Totalno sranje. Spika, kao "kad si u Rimu se ponasaj ko Rimljanin"... ma nemoj...
Ako si provincijalac, bit ces provincijalac cijeli svoj zivot, gdje god dosao...
Da sam iz Virginije, bio bi ona prava kaubojska seljacina da dodjem u New York... I s time bi se ponosio...
Copperhead road, jebena stvar... Steve Earle...
i toga se ne srami i ponašaj se tako, a ne svi koji odu npr. u Zg počmu se ponašat ka "fetivi" zagrepčani
Old 20-11-2009, 01:11 AM   #39
MaliZermo
Junior Member

MaliZermo is on a distinguished road

Vidim kako se ovdje nesvjesno miješaju kruške i jabuke. Naša draga čakavica je dijalekt i ima dosta svojih lokalnih varijanti. Isto je i s kajkavicom. Koja je isto tako dijalekt.
Štokavski je dijalekt pak proglašen službenim jezikom. Dakle službeni jezik dokumenata, zakona, javne komunikacije. Isti taj službeni (književni) jezik je onaj koji se predaje u školama. Koji bi se drugi i predavao ako ne službeni?

Jezik na HRT-u je opet prvenstveno književni, ali je ponekad iskvaren, i to ne kajkavicom (jer je to govor hrvatskoga Zagorja) nego zagrebačkim slengom. Sleng nije ni službeni jezik, a nije ni dijalekt.

Što se čakavice tiče ona ne odumire ni zbog nastave u školama, ni zbog zagrebačkog centralizma, nego zato jer umire u našim obiteljima. Možda bismo mogli reći da nam ponajprije odumire obitelj sama. S njom onda odlazi i njezin jezik.

Moje je skromno mišljenje da će za manje od pedeset godina ono izvorno splitsko "ča" potpuno izumrijeti. Slična sudbina čeka u budućnosti i standardni hrvatski jezik. Već sad je u njemu gomila svakojakih naplavina i tuđica, a taj se broj iz dana u dan povećava.

Kako i sami primjećujete ovaj moj tekst je napisan štokavicom i netko bi možda pomislio da ja uopće nisam iz Splita. Da nisam "fetivi". Mislim da je svima jasno kako je moguće znati pisati književnim jezikom, a u isto vrijeme i "govorit i pisat po domaću". Znanje jednoga ne isključuje znanje drugoga.

Da ja ipak jesam "fetivi" uvjeriti će se svatko tko posjeti moj humoristički blog koji sam stvorio upravo s namjerom da se dio našega jezika i duha sačuva od propasti. Na samome početku pisanja bloga odlučio sam izostaviti "ča" i zamijeniti ga sa "šta". Razlog je jednostavan - naše najmlađe generacije uopće ne upotrebljavaju "ča". Za njih je "ča" nešto potpuno arhaično i strano. S druge strane zajedno s jezikom nestaje i onaj neponovljivi duh grada Splita. Grada - teatra.

Na kraju se svima ispričavam zbog duljine teksta.
Škužajte judi, nikoga nisan tija pilat. Živi i veseli mi bili.
Old 10-12-2009, 02:43 PM   #40
kolpomorto
Junior Member

kolpomorto is on a distinguished road

moje misljenje, osim medija, da tomu pridonose i ljudi iz vlaske, bosanci itd....
ides gradon i na svako dva metra cujes , Is's ovo, Is's ono, ned'lja ovo, ned'lja ono...itd
meni je za sta se na mome otoku msanjila isto uporaba cakavstine i nekih rici, i naglasavanja istih.....mi mladi to pokusavamo nekako ozivit, ali jbiga ....
kolpomorto is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules